V petek, 5. 5. 2023, smo sedmošolci v okviru nacionalnega projekta »Rastem s knjigo« obiskali Knjižnico Pavla Golie Trebnje ter Galerijo likovnih samorastnikov Trebnje.

Pred šolo nas je ob 7.30 že čakal avtobus, s katerim smo se odpeljali v Trebnje. Po prihodu v Trebnje je ena skupina sedmošolcev najprej odšla v galerijo, druga pa v knjižnico. V knjižnici so nam knjižničarke najprej predstavile delovanje osrednje knjižnice ter krajevne knjižnice. Z navdušenjem smo se sprehodili po knjižnici, kjer smo se preizkusili v iskanju gradiva. Dobili smo listke, na katerih je bila zapisana knjiga, ki smo jo morali poiskati. Bilo je zanimivo, saj je knjižnica večja kot naša šolska, zato nam je iskanje točno določenega predstavljalo velik izziv. Ugotovili smo, kako pomembno je, da je knjižnica pospravljena, saj tako lažje najdemo gradivo, ki ga iščemo.

Potem smo odšli v računalniško učilnico, kjer smo spoznali Enciklopedijo Britannico in se podrobneje seznanili s COBISS-om. Potem so nam predstavili še nekaj novejših mladinskih del. Knjižničarke so jih poimenovale Fejs(t)bukve 2023. Navdušile so nas nad branjem in komaj čakamo, da si lahko gremo v šolsko knjižnico izposodit te knjige.

Seznanili smo se še z Rastočo knjigo Trebanjske in Mirnske doline. Spoznali smo pomembne osebnosti, ki so za domoznanstvo pomembne v Občini Mokronog-Trebelno.

V okviru projekta Rastem s knjigo smo v dar prejeli knjigo Reformatorji v stripu. Gre za delo Boštjana Gorenca, Jake Vukotiča (ilustracije) in Kozme Ahačiča z naslovom Reformatorji v stripu ali kako smo Slovenci dobili prvo res dooooolgo knjigo.

V galeriji smo se sprehodili po stalni razstavi, se seznanili s tem, kaj so samorastniki, ter si ogledali še začasno razstavo Strah in želja uma, nagrajenca 54. Mednarodnega tabora likovnih samorastnikov Miroslav Bone in Brano Mandić.